- Zázvor mletý - liek proti každoročnému prechladnutiu. Prevencia i liek je ukrytý v tomto zázračnom koreni. Mletý zázvor možno využiť napríklad do polievok, omáčok, pod mäso, ale pokojne aj ako prímes do čaju či iných nápojov. Skúste napríklad mrkvovú polievku so zázvorom.
- Vanilka - väčšina z Vás má vanilku len ako silné aromatikum. Mnohí však nevedia, že silice vanilky Vás dokážu tiež príjemne zahriať. Väčšinou sa vanilka pridáva do teplých nápojov či pokrmov. Skúste si napríklad doma urobiť vlastný vanilkový koňak.
- Korenie na varené víno- výberová zmes korenia určená priamo na varené víno. Viac o tejto zmesi čítajte nižšie.
- Škorica - V Ázii sa škorica tradične používa pre zahriatie tela, pridáva sa na tento účel hlavne do bylinných čajov. Mnohí z nás si iste obľúbili škoricu ako súčasť tzv. zimných čajov pre zahriatie, kde ju často nájdeme v kombinácii napr. s jablkom alebo pomarančom. Pridať ju však môžete aj do kávových nápojov, rôznych jedál či polievok. Hriať Vás určite bude pri popíjaní vareného vína s karamelom.
- Klinček - všetkými známe sušené puky klinčekovca korenistého majú hrejivé účinky rovnako ako škorica. Pôsobí navyše dezinfekčne a svojou arómou Vám spríjemní akýkoľvek okamih pri jeho kombinácii v teplom nápoji. Skúste napríklad kávový nápoj mandľovo škoricové latté.
- Badyán - sa pridáva sa do medovníkov, sladkého pečiva, ale aj do omáčok, kompótov, slivkového lekváru, likérov aj na aromatizáciu čajov. Príjemne ochucuje pečienku z diviny, bravčové a kačacie mäso pripravené na sladko. V horúcom nápoji ho môžete uplatniť napr. v pomarančovom varenom punči.
- Čierne korenie - Obsahuje piperín, čo je látka, ktorá vie stimulovať nervový systém, a tak pomáha našej termogenéze. Tým, že je trochu ostrejší, nás korenie navyše zahreje aj pocitovo. Vyskúšajte napríklad korenenú omáčku. Odporúčame použiť čerstvo nadrvené korenie. Uvoľnené silice majú ďaleko väčšie účinky ako korenie neporušené.
- Chilli papričky - Tie fungujú podobne ako korenie. Naviac ale obsahujú látku zvanú capsaicin, ktorá povzbudzuje krvný obeh. Pokiaľ holdujete pikantným jedlám, odporúčame sekciu pikantné zmesi.
Výborným pomocníkom pre zahriatie je Rojikovo korenie Varené víno.
Zahrejte sa u vareného vína
Príjemne aromatická zmes sušených jabĺk, škorice, klinčekov a nového korenia. Táto zmes na varené víno chutí vynikajúco nielen vo varenom víne a punči, ale dobre chutí aj ako čajová zmes. Odporúčame dochutiť medom a hrozienkami.
Vyskúšajte korenie Varené víno v nasledujúcich receptoch na varené víno
- Medový svařák: Do stredného hrnca nalejte červené víno, pridajte korenie Varené víno a víno priveďte do varu. Hneď však stiahnite na minimum. Do hrnčeka dajte med (môžete nahradiť i medovinou), ktorý pred tým nechajte zohriať na kúrení alebo vo vodnom kúpeli tak, aby sa roztiekol a zároveň sa nahrial hrnček. Potom ho zalejte horúcim vareným vínom s korením. Rozhodne ale med nevarte spolu s vínom. Hoci by vám to uľahčilo prácu, med by stratil svoje cenné látky. Každý hrnček ozdobte na záver kolieskom pomaranča.
- Varené víno s pomarančovým džúsom a perníkovým nádychom: Potrebujete: 400 ml pomarančového džúsu, 400 ml červeného vína, 100 g sušených sliviek, lyžičku perníkového korenia a korenia Varené víno. Všetky ingrediencie priveďte do varu. Potom odstavte z plameňa a nechajte 15 minút odstáť.
- Brusnicové varené víno (vhodný pre deti, nealkoholický): Potrebujete: 1 l brusnicovej šťavy, 1/2 hrnčeka brusníc (ak máte doma zamrazené, možno tiež použiť), 1 celú škoricu, 2 klinčeky, 1/2 hrnčeka cukru krupice (riaďte sa ale podľa chuti detí), štipku mletej škorice + korenie Varené víno a hrozienka.
Varené víno sa nikdy nesmie variť. Víno v kastróliku síce k varu priveďte, ale s prvými bublinkami na hladine hneď stiahnite na minimum. Potom nechajte len dostatočne prehriať, aby sa z korenia uvoľnili vône, ale neodparoval sa alkohol.