Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Ligurček

Táto koreňovitá rastlina pôvodne pochádza z Iránu a Afganistanu, ale teraz je pestovaná po celej Európe a Severnej Amerike. V 16. storočí sa ligurček používal ako afrodiziakum, na podporu trávenia alebo ako lapač pachov.

Pre kuchynské spracovanie sa používaj Všetky časti ligurčeka Ako výborné koreninami. Táto bylinka je veľmi aromatické a tak pridávame do pokrmov vždy ľan niekolko lístkový.
 
Sušené alebo čerstvé listy môžeme pridávať do polievok, omáčok alebo k mäsu. Výborne sa hodí ai ako ozdoba a dochutenie zemiakov, ryža alebo do nátierok. Plody sa používaj pri nakladaní zeleniny a odnože pri kandizovanie.
 
Výborne s ním môžete ochutiť napríklad bravčové pliecko na cesnaku alebo netradičné slaninové rizoto (recepty na stránkach - kliknutie).
 
Ligurček má však aj liečebné účinky. Je zdrojom mnohých minerálov a vitamínov. Najčastejšie sa používa jeho nálev vylúhovaný z drvených semien. Je veľmi močopudný, zbavuje telo toxínov, posilňuje srdce a pozitívne pôsobí aj na krvný obeh, reumatizmus či dnu.
 
Rovnako ako estragón by ho nemali užívať tehotné a dojčiace ženy, môže totiž znižovať laktáciu.

libeček