Chilli papričky patria do skupiny pikantného korenia (koreniacich zmesí). Odporúčame ich používať do omáčok, gulášov, na zaváranie, využitie predovšetkým na prípravu mexických a indických pokrmov.
Zaujímavosti:
-
Pálivosť chilli papričiek spôsobuje látka capsaicin. Táto látka dráždi receptory bolesti v ústach, ktoré sú zodpovedné za pocit pálenia. K meraniu pálivosti sa používa tzv. Scovillova stupnica, ktorá je pomenovaná po Wilburovi L. Scovillovi, americkom chemikovi, ktorý v roku 1912 zverejnil metódu kvantitatívneho porovnávania pálivosti papričiek – Scovillov organoleptický test. Na meranie podľa tohto testu je potrebná paprika, voda a cukor. Paprika sa zmieša s vodou a cukrom a následne sa ochutnáva. Pokiaľ roztok páli, nariedi sa vodou a opäť ochutná. Tento proces sa opakuje až do stavu, kedy roztok nepáli. Stupeň nariedenia tak zodpovedá príslušnému číslu SHU (koľkokrát musí byť roztok nariedený, aby kapsaicín nebol detegovaný chuťou).
-
Chilli papričky sú považované za prírodné afrodiziakum vďaka schopnosti kapsaicínu stimulovať krvný obeh a tým prekrviť celé telo. Prekrvením pohlavných orgánov sa následne zvyšuje ich citlivosť. Po požití pokrmu obohateného o chilli papričky taktiež dochádza k zlepšeniu potencie.
-
Kapsaicín, obsiahnutý v chilli papričkách, má vplyv na produkciu tepla v tele, čím sa spúšťa proces napomáhajúci spaľovaniu tukov, obzvlášť v oblasti brucha. Pôsobia taktiež ako prírodné antibiotikum a antioxidant. Niektoré salóny krásy ponúkajú dokonca chilli zábaly, ktoré prekrvujú telo zvonku a okrem spaľovania tukov odstraňujú aj celulitídu.